Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed

Gökbilim Yazılarım

Hill Küresini Duydunuz mu?

Ben duymamıştım bir gencin sorusunun yanıtını Quora'da okuyunca duydum, öğrendim ve hemen siz aktarmak istiyorum. Soru şöyleydi; astronot Uluslararası Uzay İstasyonunun (UUİ) çevresinde bir yörüngeye oturtulur mu? Soru gayet basit ama yanıtında fizik ve matematik var. Her cismin evrende bir Hill küresi var, eğer bir cisim başka bir cismin çevresinde dolanıyorsa onun Hill küresinin içindedir, bu kürenin dışına çıktığında artık o cismnin çevresinde dolanamaz.

Read more...

2012-2016 Yıllarında Işık Kirliliği Değişimi

Bu konuda çok ilginç araştırma makaleleri okuyorum. Örneğin LED lambaların gelmesi ile ışık kirliliğinin azalacağı tahmin edilmekteydi ama tam tersine gerçekleşmiş. Yine LED kambalar için ilginç çalışmalar var. Ben eklediğim fotoğraflara baktığınızda komşumuz Suriyeden söz etmek istiyorum. 2016 yılında ışık kirliliği 2012 yılına göre %67 düşmüş. Işık kirliliği olağanüstü düşen 8 ülkeden biri.

Read more...

İşaret Dilinde Gökbilim Sözlüğü

Uzun yıllardır uğraşırız türkçe bir gökbilim sözlüğü yapalım diye, sağolsun Abdullah Kızılırmak hocamız 1980'li yıllarda böyle bir sözlük hazırladı ama gökbilim yerinde durmuyor ki sürekli yeni kavramlar, yeni buluşlar oluyor. Dolayısıyla sürekli yenilenmesi gerekiyor. Bu yenilemeyi de en iyi bulutsu.org stesi gerçekleştirdi ama onlarda 3-4 yıldır bıraktılar bu çalışmayı.

Read more...

Gökyüzünün Güzelleri: NGC 1097

Sadece güney yarımküreden gözlenebilen bu güzel bizden 45 milyon IY uzaklıkta. Hubble uzay teleskobu bu gökadanın çok güzel bir fotoğrafını çekmişti. Çok çeşitli teleskoplarla incelenen bu gökadanın sarmal kollarında 300 yıldız doğumevi bulunmuştu. Bu doğumevleri yıldızın çekirdeğini saran halkada bulunmuştu.

Read more...

Bilime Değilde Saçma Sapan Şeylere İnanmak

Buna ingilizcede doğrudan komplo teorileri diyorlar ama biz o sözcüğü başka anlamlarda kullanıyoruz. Bu yazımda size ABD'de yapılan iki büyük anket sonucundan bilgi vereceğim. Psikoloji ve sosyolojide insanların neden saçma şeylere inandığı konusunda çok derin çalışmalar yapıyorlar. Deneyimlerime dayanarak her zaman söylediğim ama ne kadar doğru olduğunu bilmediğim bir açıklamam var. İnsanların içinde çok kuvvetli bir inanma gereksinimi var ve bilmedikleri bir konuda hızla ikna olup inanmaya başlıyorlar. Bu konuda çok örnek verebiliriz, futbol takımlarının büyük olduğuna, tuttukları partinin en iyisi olduğuna, vesaire...

Read more...

Bilim Zehirlenmesi

Başlığı okuyunca yazıyı sonuna kadar okudum. Sevgili dostum feylosof (eskiler böyle derdi) Mehmet Şılka İnan bugün paylaşmış yazıyı, size de öneririm, sonuna kadar okuyun. Yazıda tek bir sözcüğü değiştirdim, osmanlıcaydı türkçesini koydum. İyi okumalar

Read more...

Papa Astronotlarla Konuştu

26 Ekim günü sesli ve görüntülü olarak Papa Benedict astronotlarla sohbet etti. Günaydın veya iyi akşamlar diye söze başlayan Papa hemen siz uzayda olduğunuz için tabii ki farkında değilsiniz diyerek sorularına başladı. Şu anda Uluslararası Uzay İstasyonunda 3 NASA, 2 Rus ve 1 ESA'dan İtalyan astronot (Paolo Nespoli) yerden 350 km yukarıda çalışyorlar. Tüm konuşmaları diğer astronotlara Naspoli tercüme ediyor.

Read more...

Aydedemizi Öğrencilerimize İyi Öğretebiliriz

Aydedenin üzerindeki her olguya Uluslararsı Gökbilim Birliği (UGB) bir isim vermiştir. Bu birlik gökbilim dünyasında bizim nüfus dairesi gibi çalışır, yani ismi onlar verirler ve kimse bunu değiştiremez. Bazı latince olanları değiştirdim türkçe okunuşları ile yazdım. Ayın bize bakan yüzündeki denizler ve kraterlerin en ünlüleri burada gösterilmiştir. Aslında üzerinde türk isimlerinin de verildiği bazı olgular vardır. Şekil WikiPedia'dan alınmalıdır. Ağrı dağının nerede olduğunu öğrenmek ne kadar güzel ise yağmur denizinin yerini öğrenmek de o kadar keyifli olmalıdır.

Read more...

Ay Hangi Evrede Ne Zaman Doğar Ne Zaman Batar?

Derslerimizde Ay'ın evreleri anlatılırken bu konuya da önem verirsek belki öğrencilerimizin kafasını gökyüzüne çevirebiliriz. Çok zor bir konu değil. Gökbilimde özellikle dünyamız ile ilgileniyorsak (doğma, batma gibi) önce bilmemiz gereken 360 derecenin 24 saate eşit olduğudur. Neden çünkü ekseni çevresinde bir dönüşü 360 derecedir ve o da 24 saate eşittir. O zaman 90 derece 6 saat, 180 derece 12 saat veya 1 saat 15 derece olduğunu çıkarabiliriz.

Read more...
Subscribe to this RSS feed