Adına Nibiru da diyorlardı, güya eskiden yaşayan uygarlıklar bu gezegeni gördüler 21 Aralık 2012 tarihinde gelip dünyamıza çarpacak ve kıyamet kopacak diyorlardı, kitap yazıp satarak para kazanıyorlardı.

Tüm bilim dünyası karşı çıktı ama insanların beyni bilime değil ama böyle şeylere çok yatkındı. İnandılar yazanları zengin ve meşhur ettiler. Biz sadece gülüyorduk ve halkımızı bu tür insanlara karşı uyandırmak için çok çaba harcadık. Ne oldu Marduk da gelmedi Nibiru da gelmedi.

Herneyse bu bilinmeyen gezegen daha önceleri bilim adamlarınca da aranmıştı. Tüm bu çalışmaları toplayıp size "Güneş Sistemimizin Bilinmeyen ve Bulunmayan Gezegenleri" başlığında şu sayfada (https://www.ethemderman.com/gokbilimi/gokbilim-yazilarim/gunes-sistemimizin-bilinmeyen-ve-bulunmayan-gezegenleri) anlatmıştım. ABD'li bilimciler bu bilinmeyen gezegene "Planet X" derler. Biz de genellikle onuncu gezegen diye bilinir. Bugün size böyle bir gezegen olmadığı konusunda yapılan bir çalışmayı anlatacağım.

WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) adlı kırmızıöte bölgede gözlem yapan uzay teleskobu 2009 yılının Aralık ayında uzaya yerleştirildi. Şubat 2011 tarihinde detektörlerini soğutacak hidrojen bittiği için asıl görevi sona ermişti ve gözlemevini uyku moduna aldılar ama 40 cm çaplı teleskobu ile dünya çevresinde dolanmaya devam ediyordu. Bu aralıkta tüm gökyüzü taraması yapan uzay teleskobu tam 750 milyon yıldız ve gökada gözlemişti. Ekim 2010 ile Şubat 2011 tarihleri arasında iki detektörünün soğutma gereksinimi olmadığı için NEOWISE (Near-Earth Object WISE) proğramı altında sadece yere yakın geçen asteroid ve kuyrukluyıldızları gözlemek amacıyla kullanıldı. Bu arada 20 tane kuyrukluyıldız keşfetti.

NASA Ağustos 2013 tarihinde uzay teleskobunu uyandırmaya karar verdi ve detektörlerinin 200 K'lik sıcaklığını 75 K'e indirecek önlemleri aldı ve Eylül 2013 tarihinde 3 yıllığına NEOWISE gözlemlerine tekrar başladı. NASA'nın beklentisi daha önce bilinmeyen, yere yakın geçen 150 asteroid gözleyebiliriz şeklinde. Eğer Geçen sene 14 Şubat'da Rusyaya düşen göktaşı sırasında bu teleskop çalışsaydı onu daha önce görür, önlem alınmasını sağlardık diyor NASA yetkilileri.

Kırmızıöte bölgede dört ayrı bantda gökyüzünü iki kez tarayan WISE verilerini inceleyen bilimcilerin vardıkları sonucu şöyle özetleyebiliriz. Satürn gezegeninin çapından daha büyük bir gezegen 10 000 GB'den daha yakın olsaydı veya Jüpiter gezegeninden daha büyük bir gezegen 26 000 GB'nden yakın olsaydı görünürdü diyorlar. Pluto gezegeninin güneşe olan uzaklığı 40 GB olduğunu biliyoruz. Bir GB'nin 150 milyon km olduğunu düşünürseniz demek ki Güneş'e 1.5 trilyon km'den daha yakın, Satürn büyüklüğünde bir gezegen yok demektir.

WISE uzay teleskobundan bu kadar söz ettikten sonra onun çektiği güzellerden birinin fotoğrafını koymazsam olmayacaktı. İşte size Andromeda gökadası ama kırmızıöte bantlarda alınmış. 3.4 ve 4.6 mikron bantlarında alınan görüntüler mavi renkte, 12 mikronda alınan yeşil ve 22 mikronda alınan kırmızı reknte görülüyor Bu dört bandın bir araya gelmesi ile bu güzeli görüyorsunuz. Mavi ışıklar çekirdeğinde hidrojen yakan normal yıldızları gösterirken sarı ve kırmızı renkli ışıklar yanlarındaki büyük kütleli yıldızların ışığı ile ısıtılmış toz bölgelerini gösterir. Sevgilerimle...