Sevgili Ayşe U. Sıddıki ve Aysegul F. Teker'e çok teşekkür ediyorum gökbilim adına uzun süre emek verdikleri bu etkinlik için. Ben de uzak olduğum sanata son bir haftadır daha da yakınlaştım, hala anlamasam da.

Hem bir resim sergisi gezdim, hem de ilk kez bir moda sunumuna gittim. Bir kaç gökbilimci dostumla Mercedes-Benz Moda haftasında Red Beard'ün Sonbahar/Kış 2014 kolleksiyonunu izledim. Benim için de iyi oldu, sürekli gökyüzü güzellerini izliyordum, biraz da yeryüzü güzellerini göreyim istedim.

Sanattan hiç anlamayan benim türden kişiler ne düşünüyorsa ben de defile bittikten sonra aynı şeyleri düşündüm ama bunlardan sıyrılmam gerektiği de bir gerçek. Arka fonda şaheser gökyüzü bulutsuları görünce yeni Cosmos serisinde gördüğümle aynı olması beni sevindirdi, bu fotoğrafları bu şekilde video haline getiren iyi tasarımcılarımız var dedim. Sunulan elbiselerden gökyüzü doğal olarak yoktu, kızıl sakal o güzelim kızları boyamış, çirkinleştirmiş ve hepsini sanki uzaylı kılığına sokmuştu. Gökyüzünden ikinci simge olarak da küreleri almıştı ve onları kızların çizmesine, şapkasına yerleştirmişti.

Böyle dediğime bakmayın, ortam çok güzeldi, dışarıdaki modeller çok daha güzeldi, Mercedes'in yiyecek ve içecek sunumları herşeyden daha güzeldi. Ben bu sanatı öğrenmeye karar verdim. Bir ülkede sanat ve bilim ilerlemez ise o ülke kalkınamaz derler, buna inancım tam. Sanat yapan insanlar farklı insanlar, hani sen Ethem olarak sürekli öğrencilerine farklı ol dersin ya, oradaki insanlar farklıydı. Dursun hocam 85 yaşında üç kazak, bir kalın palto giymiş dolaşırkeen çorapsız bacakları ile mini etek gitmiş kızlarımızın hiç üşümediğine şaşırırken, ben 75 yaşında omuzu açık tişört giymiş kıza neden gözümü dikip de bakmayayım.

İşte size bir sanat gösterisi sırasında gözlemlerimi yazdım, yaşlı olduğumun farkındayım ama farklı insanları her zaman seveceğim ve farklı olmanın bir sanat olduğunu da iyice anlamış bulunuyorum. Tüm defileyi izlemek isteyenler şu bağlantı adresine http://www.youtube.com/watch?v=bNkBBwvGkiU&sns=fb tıklasınlar. Ben burada sadece bir fotoğraf göstereceğim size, gökyüzü ne kadar da güzeldi. Sevgilerimle...