Uğur İkizler Hocam Canon 450D'nin pil sorununu Haldun Salman arkadaşım çözünce, bana dedi ki artık 24 saat sürekli çekeceğin bir zaman gecikmeli video bekleriz.

Hocalarıma her zaman saygım vardır, o nedenle 24 saat değil tam 30 saat fish-eye objektif ile sabit olarak gökyüzünü 44 saniye aralıklarla çektim. Gündüz poz süresi çok kısa olmasına karşın gece çekimlerinde 30 saniye kullanıldı çünkü Av modunu kullandım. Toplam 2415 kareden oluşan bu videoyu beğeneceğinizi umarım.

Akşam saat 18'de başlayan çekimde ilk önce gökyüzünde Jüpiter'i görüyorsunuz, daha sonra onun üzerinde Ayyuk ve sağ aşağıda elektrik tellerinin arasında Akyıldız'ı görüyorsunuz. Daha sonra ise Avcı takımyıldızı ile gökyüzünde cümbüş başlıyor. Videonun sol altında Antalya'nın ışıklarının görüntüyü nasıl bozduğunu gördükten sonra dolunaydan üç gün sonraki evresi ile Ay doğuyor ve yükselirken altında iki parlak kaynak görülüyor. Sağdaki Spica yıldızı ve soldaki daha parlak olan kırmızı ışığı ile Mars gezegeni. Ay'ın solunda yine gökyüzünün en güzel yıldızlarından Arcturus, ona ayrı sevgim var.

Hemen biraz sonra Mars'ın altında Satürn gezegenini görüyoruz. O güzelin altında da Akrep takım yıldızı kalbi olan Antares ile yavaş yavaş yükseliyor. Sol tarafta ise hem Vega'yı hem de Byükayı takımyıldızını görebilirsiniz. Ama en güzeli Güneşten önce doğan güzeller güzeli Venüs'ün şavkı beni de dağları aydınlatıyor. Araksından Güneş doğuyor, yükseliyor ve batıyor. 18 Şubat akşamı yine aynı güzellikte yıldızlar gelip insanlara mutluluk dağıtırken Ay doğuyor. Ardışık iki gecede Ay'ın gökyüzünde ne kadar yol katettiğini görebilirsiniz. Artık Mars ve Spica'nın hemen üzerinde.

Sevgili Uğur ve Haldun'a teşekkür ederken altında yaşadığınız gökyüzünü tanımanız için bugünlerde başınızı biraz yukarı kaldırmanızı sizlerden rica ediyorum. Özellikle yine Venüs diyorum, başka bir şey demiyorum. Tanrı bizi güzellerden mahrum etmesin, amin. Sevgilerimle...