Benim çocukluğumda renkli fotoğraf yoktu, sünnet fotoğrafım var, aile fotoğrafım var siyah beyaz. Dostlarım hemen lafa girerler ve siyah veya beyaz renk değil midir diye sorarlar, bu güzel soruyu yanıtlamak istemiyorum. Şimdi millet renkli çekiyor onu hemen PhotoShop'da siyah-beyaz yapıyorlar, neden çünkü bazı görseller o zaman daha güzel görünüyor.

Her neyse uzun zamandır gökyüzünü çekiyorum ama sizlerle hiç paylaşmıyordum, nedeni de işlemesini bilmediğim için. Fakat son hafta flat görüntüleri daha güzel nasıl alırım diyerek dolunaydan yararlandım. Kendime göre en iyi kareyi buldum, onun üzerine bu güzel atbaşını kalibre ettim ve sadece iki kez PI'da DBE denilen işlemi uyguladım.

Görüntü hidrojen alfa denilen filtre kullanarak çekildi. Mono kameram QHY183. Teleskop Celestron C8 ama ikinci aynasını çıkarıp HyperStar taktım, C8 daha geniş bir alan görsün istedim. 120 tane 5 dakikalık çekim kalibre edildi ve istiflendi. Bu güzel atın başını kimse böyle çekmez, sağı solu çıksın isterler, ben dikine çektim çünkü bu HyperStar kamerayı döndürüyor ama onu henüz denemedim. Umarım beğenirsiniz.