Bugünlerde ABD popüler bilim medyası özellikle son onbeş gündür Meraklı ile meşgul. Biliyorsunuz Mars\'a giden bu jip bugüne kadar gidenlerden çok büyük ve üzerindeki aletler çok daha gelişmiş durumda. Meraklı 5 Ağustos günü Mars yüzeyine indirilecek. Ama Mars atmosferine girdiği andan itibaren geçecek 7 dakikaya ne isimler verdiler, NASA bir sürü video yayınladı, tam bir reklam ama halkın ilgisini de bilimsel bir olaya bu sayede çekiyorlar.

Peki Meraklı Mars üzerine konmayı başarırsa biz seyredebilcek miyiz? Evet NASA kendi televizyonundan bu anı verecek. ESA da Meraklı\'nın inişi sırasında NASA'ya her konuda yardımcı olacağını açıkladı. Biliyorsunuz ESA\'nın da Mars Express uydusu Mars\'ın çevresindeki yörüngede dolanıyor, onlar da ellerinden gelen yardımı esirgemiyecekler.

Biz görecek miyiz diye tekrar sorduktan sonra eğer NASA TV'yi internetten izlemiyorsanız, meraklıyı değil ama Mars'ı göreceksiniz. Bugün yarın güneş battıktan sonra güney-batı yönünde ufka iyice yakın üç parlak gökcisminden oluşmuş bir eşkenar üçgen göreceksiniz. Gökcisimlerinin arasındaki uzaklık yaklaşık beş derece, bu üçgeni İstanbul\'un ortasında yani ışık kirliliğinin en üst düzeyde olduğu kentde dahi ben her gün görüyorum, siz de bakın göreceksiniz.

Bu üç cisim de birbirinden çok farklıdır, bunlardan iki tanesi gezegen. En sağdaki (batı yönünde) Mars kayalık bir gezegen. En üstteki Satürn ise bir gaz gezegendir ve Güneş sisteminde yarı uzaklıktadır. Alttaki cisim ise Başak takımyıldızının en parlak yıldızı Başakçı'dır (Spica). Başakçı gökadamızın sarmal kolu üzerinde bulunan büyük kütleli mavi bir dev, aynı zamanda bir çift yıldızdır. Yerden baktığımızda her üç cisim de hemen hemen aynı parlaklıkta gözükmektedir, gökbilim dili ile üçü de birinci kadir parlaklığında gökcismidir. Yani dürbünsüz teleskopsuz görebilirsiniz.

Meraklı Mars'a indiği anda ülkemizde 6 Ağustos tarihi başlamış olacak ve bizim saatimizle sabah saat 08:31 de inecek. O zaman biz 5 Ağustos akşamı gökyüzüne bakarak Meraklının biraz sonra ineceği yere sağ salim konması için iyi dileklerde bulunalım. Çünkü bu yürüyen araç Mars'dan bize çok farklı bilgiler gönderecek.