Bu soğuk kış günlerinde insanlar hapşırır hele benim gibi allerjisi olanlar hapşırmanın, tıksırmanın ne olduğunu daha iyi bilirler. İşte Hubble Uzay Teleskobunun çektiği bu fotoğrafta da hapşıran bir yıldızı (ortadaki) görüyorsunuz. Sol taraftaki yıldız ile birlikte uzun burunlu bir insana da benziyor görüntü. Nasıl insanlar hapşırırken gözlerini kapatırsa sanki görüntüdeki yıldızlarda gözlerini kapamışlar.

Orta kütleli yıldızlar daha cenin iken çevreleri kalın gaz ve toz bulutları ile kaplıdır. İşte bu evrede bu yıldızlarda çok büyük, çok sıcak ve çok hızlı jet akımları zaman zaman oluşur. İşte hapşırma dediğimiz olay budur. Hapşırmanın süresi sadece birkaç bin yıl sürer, ki sözkonusu süre o yıldızın yaşamında sadece bir göz kırpma anı kadardır. Bu çok hızlı gazlar çevredeki bulutlar ile etkileşir ve parlak alanlar oluşur. Bu bulutumsu parlak alanlara Herbig-Haro cisimleri denir.

Gaz çok hızlı olduğundan önünde şok dalgaları oluşur, fotoğrafta U şeklinde bu şok dalgalarının oluşturduğu yapıyı görüyoruz. Şok dalgaları önünde ne varsa dışarıya doğru sürükler. Bu yıldızlarrın tekrarlanan hapşırmaları bittiğinde artık doğmuş olurlar ve bir anakol yıldızı olarak bize merhaba derler. Bizim de hapşırmalarımız bittiğinde sağlığımıza kavuşur ve dostlara merhaba demeye başlarız ya, işte benze bir olay. Sevgilerimle...