Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed

Gökyüzü fotoğraflarim

Orion Takımyıldızında Orion Akan Yıldız Yağmuru...

50mm ile çekerken her şeyi ayarladıktan sonra içeride sohbet var kaçırılır mı? Yaklaşık 270 kare çekmişim. Bir de baktım bir kaç tanesinin içinde akan yıldız var. En parlak olanını aldım ve tek kare işledim. İkinci gece Orion'un göbeğini çektim yine uzun süre, onun içinde de vardı. Kuramsal olarak saatte 20 tane bekleniyordu ama biz her iki gecede de 30-40 tane gördük. Dün akşam Can yanımdaydı ve o akanyıldızı aldı işlediğim karenin üzerine kondurdu PS ile. Dolayısıyla tek kare ve işlenmiş çok kare arasındaki farkı da göreceksiniz.

Devamını oku...

Orion Sevdası

Çok sevdiğim bir arkadaşım bana ABD'den güzel mobil bir kundak getirdi. Yazın Saklıkent'e gitmeden de iki tane sabit odak uzaklığına sahip mercek almıştım. Bir tanesi 50mm diğeri 105mm. Gödence'de hem kundağı hem de merceklerimi Canon 6Da ile test olanağım doğdu. Kundak çok güzel çalışıyor, sorunu yok ama sanırım geniş alan gökyüzü fotoğrafçılığına alışmam için daha çok çalışmam gerek.

Devamını oku...

Gökyüzünün Üç Güzeli Bir Arada

Eylül ayında Saklıkent'de yaklaşık 10 saatimi harcayarak çektiğim bu karenin kalibrasyonunu yapmış istiflemiştim. Alnitak karede olduğu için işleyememiştim, Gödence'ye götürdüm çünkü Sevgili Ahmet Kale gelecekti. Çalıştay sırasında görüntüyü güzelce işledik. Renklerin düzeyini ben seçtim, her ne kadar arkadaşım beğenmesede.

Devamını oku...

Gödence Observatory'de Hilal Ay

Ay Perşembe günü saat 22:12'de yeniay evresine girdi. Biz Cuma akşamı Gödencedeydik, daha yeni doğmuş, çelimsiz kendisini tam gösteremeyen bir hilal vardı. O nedenle Cumartesi akşamını bekledim. Daha tam 2 günlük bile olmamıştı, tüm güzelliğini bürünmüş bana poz veriyordu. Onun yavaş yavaş deniz ve dağların üzerinden batışını seyrettim, doğal olarak boş durmadım ve becerebildiğim kadar bu güzelliği fotoğraflamaya çalıştım. Sevgilerimle...

Devamını oku...

Maltepe'de Güneş Battıktan Sonra

Bugün yanımda iyi bir PhotoShop kullanan arkadaşım vardı; Can Rıfat Turcan. Beraber güneşin batışını izledik, ortalık o kadar kırmızıya boyandı ki tahmin edemezsiniz. Neden fotoğraf çekmedik diye kendi kendimize söylenirken üçayak üzerine yerleştirdiğimiz yeni aldığım SkyWatcher kundağının üzerine Canon 60Da'yı yerleştirdik, elektrik lambaları yanmıştı ama gök kızllığını biraz terketmişti. Çektiğimiz onlarca kareden bir tanesini seçerek PS'da işledi arkadaşım. Neler yapılıyormuş PS'de ağzım açık izledim, ben beceremiyorum ya sanırım o yüzden. Sonuç çok hoşuma gitti, sizinle paylaşmak istedim. Sevgilerimle...

Devamını oku...

Neden Güzellerin Kalbi Kırık Olur

Fotoğrafa dikkat ederseniz gökyüzündeki güzelin dahi kalbi kırılmış. Bu fotoğrafa da yaklaşık 9 saat emek harcadım çekmek için. Bir o kadar da işlemek için ama ilk kez yaptığım bir işi beğendim. Kalp kırık olsa da güzelliğinden hiç bir şey kaybetmemiş, ne kadar yeryüzü güzellerine benziyor, ilginç.

Devamını oku...

Orion Takımyıldızında Uydu Cenneti

Gökyüzünde en çok sevdiğim bölgedir, o nedenle bir haftadır sabahları uygun olduğunda bu atbaşı bulutsusunun olduğu bölgeyi çektim. Bugün düzenlerken gördüm tam 180 kare çekmişim. İşte sevgi böyle bir şeydir. Bu kare tek, ISO 3200'de 3 dakika poz verilerek alınmıştır.

Devamını oku...

Samanyolunda İlginç Karanlık Bir Cadde

Çekecek karanlık bir bulutsu arıyordum, baktım LDN 935 kod adlı güzel bir tane var. Gökyüzü cahili olduğum bu fotoğrafla ortaya çıktı. Meğerse Kuzey Amerika bulutsusunun önündeki karanlıkmış. Daha doğrusu Meksika körfezinin önündeki karanlık okyanusmuş. İkisinin yan yana olduğunu bilmiyordum.

Devamını oku...

Kuğu Kuşunun İçinde Pelikan Kuşu

Gördüğünüz gibi gökyüzünde hayvandan geçilmiyor. Burada Kuğu takımyıldızında bulunan Pelikan bulutsusunu görüyorsunuz. Çok parlak Kuzey Amerika bulutsusunun hemen yakınında uzun gagası ile bize bakan bu kuşu ben yaşamımda hiç görmedim, o nedenle görenler bakalım benzetecekler mi?

Devamını oku...

Balkonumdan ISS ve Güzel Gökyüzü

Balkonumu güzel bir olayla hayırlamam gerekiyordu. Bugün sabah saat 05:10'da Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) geçecekti. Dün sabah da saat 06'da geçmişti, hava aydınlandığı için çektiğim görüntüyü hiç beğenmemiştim çünkü batıdan geldi ve bizim meşhur Bakırlı tepesine kafasını vurdu. ISO ve poz süresinde çok hata yapmıştım ama en önemlisi deneyim kazanmıştım.

Devamını oku...

Samanyolunda Satürn Gezegeni

Dikkatli bakın bakalım ne görüyorsunuz? Ortadaki parlak cisim Satürn gezegeni. Fotoğraf çok ilginç bir teknikle çekilmiş. 50 mm objektif kullanılmış ama takip sistemleri yok. Sorunu nasıl çözmüşler kısa poz süresi ve yüksek ISO değeri ile çekilen çok miktardaki görüntüyü istiflemişler. Elinizdeki fotoğraf makinesi ile siz de başarabilirsiniz, yani çok güzel gökyüzü fotoğrafı çekebilirsiniz.

Devamını oku...

Gökyüzünde Bu Hayvanların Ne İşi Var?

Sorusunun yanıtı da çok basit aslında, güzellerin olduğu her yerde bol miktarda hayvan da vardır. Yılan, ejderha, ayı, akrep gibi bir çok hayvanı eski insanlar gökyüzüne takımyıldız olarak yerleştirmişler. O zamanki insanların yaşam dünyasını yansıtıyor bu isimler ama 1900lü yıllarda karanlık bulutsuların kataloğunu yapan E. E. Barnard amcaya atfen fotoğraftaki bulutsuya Barnard'ın Siyah Kertenkelesi adı verilmiş. Eminim bu adı veren Barnard değildir, biraz araştırdım kimin verdiğini de bulamadım. Sonuçta Kertenkele (Lacerta) takım yıldızı vardı ama bir de karanlık bulutsusu varmış, onu öğrendim.

Devamını oku...

Bayramımız Kutlu Olsun

Bugün bir çok bayram mesajı aldım, herkese ayrı ayrı gönderemeyeceğim için ben de çektiğim bir fotoğrafla bayramınızı kutluyayım dedim. Fotoğrafın ortasındaki bulutsunun adı Hilal (Crescent) bulutsusu. Bayrağımızda dalgalanan Hilal ile ne kadar benzer siz yanıtlayabilirsiniz.

Devamını oku...
Bu RSS beslemesine abone ol