Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed
Gökbilim Yazılarım

Gökbilim Yazılarım

Bilim Zehirlenmesi

Başlığı okuyunca yazıyı sonuna kadar okudum. Sevgili dostum feylosof (eskiler böyle derdi) Mehmet Şılka İnan bugün paylaşmış yazıyı, size de öneririm, sonuna kadar okuyun. Yazıda tek bir sözcüğü değiştirdim, osmanlıcaydı türkçesini koydum. İyi okumalar

Devamını oku...

Papa Astronotlarla Konuştu

26 Ekim günü sesli ve görüntülü olarak Papa Benedict astronotlarla sohbet etti. Günaydın veya iyi akşamlar diye söze başlayan Papa hemen siz uzayda olduğunuz için tabii ki farkında değilsiniz diyerek sorularına başladı. Şu anda Uluslararası Uzay İstasyonunda 3 NASA, 2 Rus ve 1 ESA'dan İtalyan astronot (Paolo Nespoli) yerden 350 km yukarıda çalışyorlar. Tüm konuşmaları diğer astronotlara Naspoli tercüme ediyor.

Devamını oku...

Aydedemizi Öğrencilerimize İyi Öğretebiliriz

Aydedenin üzerindeki her olguya Uluslararsı Gökbilim Birliği (UGB) bir isim vermiştir. Bu birlik gökbilim dünyasında bizim nüfus dairesi gibi çalışır, yani ismi onlar verirler ve kimse bunu değiştiremez. Bazı latince olanları değiştirdim türkçe okunuşları ile yazdım. Ayın bize bakan yüzündeki denizler ve kraterlerin en ünlüleri burada gösterilmiştir. Aslında üzerinde türk isimlerinin de verildiği bazı olgular vardır. Şekil WikiPedia'dan alınmalıdır. Ağrı dağının nerede olduğunu öğrenmek ne kadar güzel ise yağmur denizinin yerini öğrenmek de o kadar keyifli olmalıdır.

Devamını oku...

Ay Hangi Evrede Ne Zaman Doğar Ne Zaman Batar?

Derslerimizde Ay'ın evreleri anlatılırken bu konuya da önem verirsek belki öğrencilerimizin kafasını gökyüzüne çevirebiliriz. Çok zor bir konu değil. Gökbilimde özellikle dünyamız ile ilgileniyorsak (doğma, batma gibi) önce bilmemiz gereken 360 derecenin 24 saate eşit olduğudur. Neden çünkü ekseni çevresinde bir dönüşü 360 derecedir ve o da 24 saate eşittir. O zaman 90 derece 6 saat, 180 derece 12 saat veya 1 saat 15 derece olduğunu çıkarabiliriz.

Devamını oku...

Akşam mı Yoksa Sabah mı?

MEB'in 4. sınıf Fen Bilimleri ders kitabının 42. sayfasında yer alan şekli görüyorsunuz. Yazarlarının hiç biri sanki astronomi ve uzay bilimleri okumamış veya bu dünyada yaşamıyorlar. Hatalı olmuş bir sonraki basımda düzeltiriz yanıtı ne kadar doyurucu bilemiyorum. Bu fotoğrafı bugün öğretmen dostlarımdan biri gönderdi, tüm okullara gönderilmiş. Gökbilim konusunda zaten zorluk yaşayan öğretmenlerimiz bu konuyu şimdi nasıl anlatacak, düşünebiliyor musunuz?

Devamını oku...

Duydunuz mu? Jüpiter Akrep Burcuna Girmiş...

Saklıkent'de ne güzel gazete yoktu, okumuyordum. İstanbula gelince her zamanki gibi iki gazete almaya başladık. İlk gün Pazartesi günüydü HaberTürk'te gördüm, ertesi günü Hürriyette gördüm, bugün profesyonel astronomların haberleşme listesi olan ILETI'de Osman Demircan hocanın paylaşımında görünce oturup araştırdım. Google amcaya "Jüpiter akrep burç" sözcükleri ile sordum, ülkemin tüm falcıları aynı olayı yazıyor. sözcükleri ingilizceye çevirdim, tüm dünya falcıları aynı olayı paylaşıyor.

Devamını oku...

Populer Adı "Tanrının Gözü" Olan Bulutsu

Sauron'un gözü de diyorlar buna ama ben anlamam öyle Yüzüklerin veya Karanlıkların Efendisinden. Gökbilimde adı Helix bulutsusudur. Kova takımyıldızındadır ve bu hedefe de çok emek harcadım. Sürekli olarak 7-8 gece akşamları kısa süre gözledim çünkü önümdeki elektrik tellerinin üzerine çıktığı zaman çekime başlıyorum ve çok güneyde olduğu için hemen batıyor.

Devamını oku...

Nasrettin Hocaya Sormuşlar

Gökyüzünde kaç tane yıldız var diye. Hoca kıvrak zekaya sahip, bilmiyorum dememiş, hemen cevabı yapıştırmış. Eşeğimin üzerindeki kıl kadar demiş. Soran kişi gülmüş ama atıyorsun hoca demiş, cevap yine hazır, inanmıyorsan sayda bak demiş.

Devamını oku...

Yıldız Tozlarından Oluşuyoruz

Konferanslarımda bu konuyu uzun uzun anlatırım, gençler öğrensin diye. Bir gün açık havada verdiğim bir konferansta 10 yaşlarında bir kız çocuğu yanıma geldi bu yıldız tozlarını görebilir miyiz dedi. Yere bak dedim yerdeki her toz yıldız tozu, çok şaşırmıştı.

Devamını oku...

Tam Adımı Gökyüzüne Yazıyorlardı

Ama ben onları çok kızdırdım. Bu yazanlar kimdi? Bu kez gökyüzü güzelleri değil, yeryüzü güzelleriydi. Canları sıkılınca kuaföre veya alış verişe gitmiyorlarmış, gökyüzüne çıkıp Ethem hocanın adını yazmak istemişler ama ethem hoca onları kızdırınca sadece "E" yazıp gerisini getirmemişler, olsun ben onlara kızmam ki.

Devamını oku...
Bu RSS beslemesine abone ol