Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed
Gökbilim Yazılarım

Gökbilim Yazılarım

Kazdağlarında Oksijen Bol mu?

Bu soruyu 3-4 sene önce Balıkesirden arkadaşım Onur sormuştu. Olamaz öyle bir şey demiştim ama içime de kurt düşmüştü ve bilimsel açıklamasını aramıştım, bu kadar insanın bildiği bir konu yanlış olur muydu? Olur tabi, son zamanlarda bol miktarda "öğrenilmiş cehalet" kavramını anlatıyorum beni dinleyenlere, bu da onlardan biri olabilirdi.

Devamını oku...

Gökyüzünün Sabah Güzeli

Ona boşu boşuna sabah yıldızı dememişler. Yaklaşık saat 3'de doğuyor ve şaheser parlaklığı ile sabaha kadar doğu ufkunu süslüyor. Aslında biraz dikkat etseniz güneş doğduktan sonrada onu gökyüzünde uzun süre takip edebilirsiniz. 20 Haziran günü hilal şeklindeki Ay ile yan yana poz verecekler. Sahurdan sonra yatmıyorsanız muhakkak bu güzele bir bakın. Unutmayın güzele bakmak sevaptır.

Devamını oku...

Dünya Düzmüş, Duydunuz mu?

Bugün okudum, YouTube’da tam 17 milyon video varmış dünyanın düz olduğunu gösteren. Banada sordular bir kaç kez FaceBook’da, güldüm geçtim, yanıt vermedim türk gencinin o kadar da akılsız olmadığını düşündüğümden. Tam benim meşhur “Sahte Bilim” sunumlarının bir parçası. İnsanların düz dünya gibi şeylere inanması için bir sürü neden vardır. İşte bu nedenlerle YouTube’da video sayısı artmaktadır. Quora’da bir kişi çok güzel yanıt vermiş bu iddialara, ben de size aktarayım.

Devamını oku...

Ay Sizi Takip Etti mi?

Geceleyin araba veya otobüsle uzun yolculuk yaptığınızda hiç Ay'ın sizi takip ettiğini düşündünüz mü? Geçenlerde Hatay'dan uçakla dönerken Venüs gezegeni beni takip etti, neyse ki Sabiha Gökçen havalanına indiğimde hava bulutlıuydu da onu göremedim. Benimkisi şaka tabii ama çocuklar genellikle böyle düşünürler.

Devamını oku...

Karanlık Maddenin Evrimi

Samanyolu gökadamızın dış kısmında dolanan yıldızlar Kepler'in üçüncü yasasına uymamasından dolayı gökadayı saran bir karanlık madde olduğunu anlamıştık. Olay neydi diye sorarsanız Kepler'e göre merkezden uzaklaştıkça yıldızların merkez çevresindeki dolanma hızları düşmesi gerekirken hızlarının yüksek olmasıydı. Eğer gökadayı sarar büyük bir kütle olursa bu yüksek hızı açıklıyordu.

Devamını oku...

Türk Gökbilimci İlginç Bir Süpernova Keşfetti

Ülkemizdeki tüm gökbilimcileri tanırım, hem yaşlı olduğumdan hem de profesyonel gökbilimcilerin ILETI listesinin moderatörü olduğum için. Emir Karamehmetoğlu adını hiç duymamıştım, araştırdım TED Ankara'da okuduktan sonra liseyi ABD'de okumuş, o nedenle tanıyamamışım. Her neyse şu anda İsveç Stockholm Üniversitesinde doktora çalışmalarını yapan Emir büyük bir araştırıcı grubu ile yaptığı çalışmada bu ilginç süpernovayı analiz etmişler. Astrophysical Journal dergisinde yayınlanan 14 yazarlı makalede Emir birinci sırada.

Devamını oku...

Güneş'e Gitme Fıkrasını Biliyorsunuz Değil mi?

Bu banal fıkrayı muhakkak biliyorsunuz ama size yine de anlatacağım. Gelelim konu ile ilgili NASA haberine. 31 Temmuz 2018 günü NASA yeni bir uzay aracı gönderiyor, adı Güneş Sondası+ (Solar Probe Plus). Bu uzay aracı Venüs'ü kullanarak ona yakın geçiş yaparak her seferinde Güneş'e biraz daha yaklaşacak ve korona katmanının içinden geçecek. Venüs'ün çekim alanını 7 kez kullanacak ve daha sonra Güneş çevresinde 24 kez dolanacak.

Devamını oku...

Yedi Notanın İsimleri Gökyüzünden

Konferanslarımda eski insanların gözleyebildiği yıldızlar arasında serseri dolaşan yedi gök cisminin adını haftanın günlerine verildiğini anlatırım. Gün isimlerine baktığınızda latince yedi gök cisminin tam isimlerini göürürsünüz, ingilizcede üç tanesi kalmıştır, Sunday, Monday ve Saturday. Dinleyiciler o zaman uyanır, hoca haklıymış derler. Bu günleri biz türkçye çevirirken kültürümüzde pazar kavramı önemli olduğu için Pazar, Pazartesi gibi isimler vermişiz.

Devamını oku...

3 Yıl Sonra Uzayda 20 000 İnternet Uydusu

Şu anda uzayda çalışan uydu sayısı 1300 yöresinde, geçenlerde size bu rakamı vermiştim ki içinde İTÜ’nün fırlattığı İTÜpSAT adlı küp uydusu bile vardı. Peki neden konunun uzmanları 3 sene sonra uzayda çalışacak 20 000 uydu atmayı düşünüyorlar. İnternet konusunda müthiş öngörüleri var da onun için. Bizim ülkemizde bu tür gelecek planları yapılmaz, biz günü yaşarız.

Devamını oku...

Güneş etkinliğinden söz edelim

Uzun süredir size güneş etkinliğinden söz etmedim ama bu son çevrim daha başından itibaren tüm ezberleri bozan türdendi. Şimdi de tam 15 gündür hiç leke yok. 2017 yılı içinde de toplam 27 gün lekesiz geçti. Bu durum en son 2010 yılı Nisan ayında gerçekleşmişti ki o tarih güneş etkinliğinin bittiği andı. Yani sanki bu 24. çevrim 7 yılda bitiyor gibi bir durum var. Ben güneşi spaceweather.com adresinden sürekli takip ediyorum. Nihayet bugün bir tane güneşin doğu kenarında kendini gösterdi. Neden sorun yaptığımı ilk resmi incelediğinizde anlayacaksınız.

Devamını oku...
Bu RSS beslemesine abone ol

GÖK OLAYLARI YILLIĞI - 2017

goy 2017