YAYIN HAKKI

Bu kitaba yazarlar olarak çok emek verdik, çok çalıştık. Resimlerin çoğunu web sayfalarından alarak türkçeleştirdik, dolayısıyla onlar halkın malı alabilirsiniz. Ama eğer kitap hoşunuza gittiyse link verin, emeklerimizi bize bırakın.

Resmi bölüm: "Astronomi ve Uzay Bilimleri Ders Kitabı"nın yayın hakları saklıdır. Bu kitaptaki bilginin, kısmen de olsa, her türlü ortamda kopyalanması, çoğaltılması ya da depolanması yazılı izne bağlıdır. Öğretmenlerimiz istemlerini ethem.derman@ankara.edu.tr adresine başvurdukları takdirde kendilerine hemen izin verilecektir

Yayın hakkının yasal sahipleri: Zeki Aslan, Cemal Aydın, Osman Demircan, Ethem Derman ve Halil Kırbıyık

TEŞEKKÜR

Bu kitap 1994 yılında basıldı ve kısa sürede tükendi. O zamanlar kitabın tasarımı ve şekilleri için iki meslektaşımız MacIntosh bilgisayarında çok emek vermişti fakat kitabın önsözünde onlara teşekkür unutulmuş. Selim O. Selam ve Birol Gürol'a yazarlar olarak verdikleri uzun süreli emek için teşekkür ediyoruz. Özellikle gök küresi çizimlerinin ne denli zor olduğu bir gerçektir. Oya işler gibi o çizimleri gerçekleştirdiler ve farklı bir bilgisayardan buraya aktardığımız için o şekillerdeki türkçe karakterler şu anda bozuk çıkmaktadır. Kitap içeriğini de bilgisayarda bu arkadaşlarımız tuttuğu için yıllar sonra webe aktarılması da yine onlar sayesinde gerçekleşmiştir, ayrıca o nedenle de teşekkür ediyoruz.

Ayrıca bu ders kitabının web tasarımını yapan ve yazıları sayfalara aktarma konusunda uzun zaman harcayan Rahşan Kalcı'ya da teşekkürü bir boç biliriz.

YAZARLARIN NOTU

Bu ders kitabının hazırlanma tarihi 1992-93 yıllarıdır. O günden bu yana yaklaık 15 yıldır gökbilimde çok gelişmeler olmuştur ve bazı değişiklikler gerçekleşmiştir. Örneğin Pluto gezegenlikten çıkarılmış ve cüce gezegen tanımı getirilmiştir. En kısa zamanda bu kitabı güncellemeye çalışacağız ve ancak o zaman bu notu web sayfasından çıkaracağız. O nedenle bu kitaptan yararlananlardan özür diliyoruz.