Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed

Güneş etkinliğinden söz edelim

Uzun süredir size güneş etkinliğinden söz etmedim ama bu son çevrim daha başından itibaren tüm ezberleri bozan türdendi. Şimdi de tam 15 gündür hiç leke yok. 2017 yılı içinde de toplam 27 gün lekesiz geçti. Bu durum en son 2010 yılı Nisan ayında gerçekleşmişti ki o tarih güneş etkinliğinin bittiği andı. Yani sanki bu 24. çevrim 7 yılda bitiyor gibi bir durum var. Ben güneşi spaceweather.com adresinden sürekli takip ediyorum. Nihayet bugün bir tane güneşin doğu kenarında kendini gösterdi. Neden sorun yaptığımı ilk resmi incelediğinizde anlayacaksınız.
Bilim insanları son zamanlarda sürekli olarak iklim değişikliğinin güneş etkinliği ile ilişkisini arıyorlar. Çok ilginç araştırmalar var. Daha önce sözünü ettiğim kozmik ışınların bulut oluşturması ve dünyanın küresel soğumaya gireceği, bunu karşıtı çalışmalar da var, örneğin etkinliğin maksimum olduğu yıllarda bulutlar daha az mıydı sorarak araştıranlar da var. Volkanik etkinliğin güneş etkinliği ile ilişkisini de yeni öğrendim ama bilimsel gerekçe nedir diye bakmadım. Merak edenler için bu konularda daha önce yazdığım yazıların bir çetelesi şöyle. https://goo.gl/duQ0Cp , https://goo.gl/BYpFfE , https://goo.gl/NVZHF9 , http://goo.gl/A35wT , http://goo.gl/jx7aB , http://goo.gl/hsVTd ve http://goo.gl/uAm9e Konuyu daha iyi anlamak için resim alt yazılarını okuyabilirsiniz. Sevgilerimle...

Gunes-Etkinligi-21032017-1Bu grafikte son dört çevrimin minimum tarihinden itibaren alınmış gözlemleri görüyorsunuz. Grafikte y-ekseninde güneş leke sayıları verilirken x-ekseni minimumdan itibaren geçen ay sayısını vermektedir. Pembe renkte gözüken son 24. çevrimin maksimum değeri 21 ve 22. çevrimlerin maksumum değerinin yarısı kadar olduğuna dikkat ediniz. Sol tarafta 23. çevrimin tepe yaptığı noktadan başlıyor ve 24. çevrimi görüyorsunuz. Sağ altta görülen ise daha önce güneş fiziği çalışanlarının tahmini eğrisi. Dikkat ederseniz 23. çevrim büyük bir hızla minimuma gidiyor. Bu grafikte Mart ayı gözlemleri yok. Her çevrim yavaş yavaş minimuma inerken bu çevrime bir şeyler oldu, iniş çok sert.

Gunes-Etkinligi-21032017-2

İşte size son 15 gündür gözlenen güneş fotosferi, hiç leke yok, çırıl çıplak. Leke çıkacak aktif bir alan dahi yoktu. Nihayet bugün bir tane leke doğudan gözüktü.

Gunes-Etkinligi-21032017-3

Bu grafikte son dört çevrimin minimum tarihinden itibaren alınmış gözlemleri görüyorsunuz. Grafikte y-ekseninde güneş leke sayıları verilirken x-ekseni minimumdan itibaren geçen ay sayısını vermektedir. Pembe renkte gözüken son 24. çevrimin maksimum değeri 21 ve 22. çevrimlerin maksumum değerinin yarısı kadar olduğuna dikkat ediniz

back to top