Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed

Güneş Batıdan Doğar mı?

Gunes-batidan-dogarmi-fb24Sub2017

Neden olmasın, doğar tabii. Eğer Venüs'de oturabilseydiniz Güneşin her gün batıdan doğduğunu ve doğudan battığını görebilirdiniz. her şeyi üzerinde yaşadığımız güzel dünyamız için düşünmeyin. Gezegenlerin her zaman kendilerine özgü özellikleri vardır. Örneğin bir yılbaşı günü Merkür gezegenini yazmıştım, şu bağlantı adresinden okuyabilirsiniz https://goo.gl/RhX0ND.

Venüs de Merkür'den geri kalmaz, Güneşten 108,000,000 km uzakta ve onun çevresinde 224.65 günde bir dolanır. Kendi ekseni çevresinde ise dönmesi bir tuhaftır. Bir dönüşünü 243 günde bir tamamlar yani çok yavaş ve diğer gezegenlere göre ters yönde döner. Bu değere yıldızıl gün deriz, güneş günü daha farklıdır. Yani güneşin iki doğuşu arasındaki fark 116.75 gündür. Yani Venus'de bir yıl yaklaşık iki gününe karşı gelir.

Ne kadar ilginç değil mi? Atmosferi dünyadan 92 kez daha yoğundur ve yüzeyindeki sıcaklığı kurşunu eritecek kadar fazladır. Yani sizin batı yönünden güneşin doğuşunu seyretmeniz olanaksız. Bir yandan asit yağmurları, bir yandan yüksek sıcaklık ve daha önemlisi o kadar yoğun bir atmosfer var ki güneşin doğu battığını bile farketmeniz çok zordur. Sevgilerimle....

back to top