Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed

Gökbilimciler Mr. Spock'i Uzayda Yasatiyorlar

MrSpock

Uzay Yolu dizisini benim gibi ihtiyarlar animsiyordur ama daha sonra film olarak çekildigi için gençler de belki biliyordur. 1970'lerde heyecanla seyrettigimiz bu dizide kaptan Kirk disinda izleyicilerin en çok ilgisini Mr. Spock karekteri çekerdi. Yari Vulkanli yari dünyali bu karakterin ilginç özellikleri vardi. Uzin sivri kulaklari, kalkik kaslari ve Vulkanli selami ile onu seyretmeye doyamazdik. Asiri soguk kanli, her zaman mantikli ama espiriden yoksun, gülme aglama gibi özellikleri olmayan bir tipti. Iste belki de ilk kez bir uzayliyi bize tanitan bu karakteri Amerikali Leonard Nimoy canlandiriyordu. Bu herkesin sevdigi aktör bu sene yani 27 Subat 2015 tarihinde 83 yasinda iken öldü.

Uluslararasi Astronomi Birligi'nin (UAB) ilgili kurulu 2 Haziran 2015 günü toplanarak onun adini bir gökcismine verdi. Bu asteroid kusaginda bulunan bir göktasiydi. Sözkonusu asteroid 2 Temmuz 1988 yilinda Belçikali gökbilimci Henri Debehogne tarafinda bulunmus 10 km çapinda ve günes çevresinde 3.9 yilda bir dolaniyordu ve çok sönük bir göktasiydi. Adi artik "4864 Nimoy"'du. Fotografta 4 Haziran günü 4864 Nimoy'un günes sistemindeki yerini görüyorsunuz. 1971 yilinda James Gibson buldugu bir asteroide "2309 Mr. Spock" adini vermisti ama onun kedisinin adiydi. Bu tür adlandirmalari daha sonra UAB yasakladi. Dolayisiyla simdi Mr. Spock'in gerçek adi uzayda yasiyor.

Büyük olasilikla bizde eksik olan bazi karakter özelliklerinden dolayi Leonard Nimoy'u çok sevmistik. Birgün hepimizin olaylara soguk kanli, mantikli ve çözme amaciyla yaklasmamiz gerektigini daha iyi görüyoruz. Sevgilerimle...

back to top