Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed

Ay'ın Arka Yüzü

Ayin-arka-yuzu

Bildiğiniz gibi biz Ay'ın hep aynı yüzünü görürüz. İnsanlık tarihinde görmediğimiz bu arka tarafı hep merak edilmiştir. Hemen sahtekarlar türemiş ve orada yaşayan uzaylıları dile dolayarak dünyaya oradan geldiklerini bile ileri sürmüşlerdir. Çarp kuramına göre gezegenlerim oluşum sürecinde büyük bir gök cismi dünyaya çarparak ondan kopardığı materyaller Ay'ı meydana getirmiştir. Oluştuğunda çok hızlı dönen Ay' yerin çekim etkisi ile dönmesi yavaşlamış ve bugün dönme dönemi dolanma dönemine eşit olacak şekilde yörüngesinde kitlenmiştir.

İnsanlık uzay çağına geldiğinde o büyük merakını çözmüştür. İlk kez 1959 yılında rus Luna3 uzay aracı Ay'ın arka yüzünü görüntülemiştir. Luna 3'ün gönderdiği 18 kullanılabilir fotoğraf bilimcilere istedikleri bilgiyi vermiştir. Daha sonra 1965 yılında yine rusların Zond 3 uzay aracı yükek kalitede 25 görüntü elde etmiş ve bu sayede Ay'ın arka yüzeyi ayrıntılı olarak anlaşılmıştır. 1968 yılında ise Apollo 8'in astronotları Ay'ın arka yüzünü gözleri ile görmüştür.

1994 yılında NASA'nın Clemntine uzay aracı Ay'ın tüm yüzeyinin ayrıntılı olarak haritasını çıkarmıştır. Bu fotoğraf mozaik yöntemle elde edilmiş Ay'ın tüm yüzeyin göstermektedir. Fotoğrafın orta bölümü bizim gördüğümüz yüzeyi göstermektedir. Hemen hemen zamanında meydana gelmiş lava akıntıları ile oluşmuş tüm denizler bizim gördüğümüz yüzeydedir. Fotoğrafın sağ ve sol tarafları ise Ay'ın arka yüzeyinin görüntüsüdür. Çok daha az sayıda deniz ve çok sayıda krater ile kendini gösterir. AVM yok, gökdelenler yok, camiler minareler yok, peki uzaylılar nerede oturuyor? Sevgilerimle...

yukarı çık